Akár ki is nyÃrhatják Orbánt
HunHÃr
2010. április 29.
Pénzes Dávid, a hÃrextra újságÃrója egyszer már felhÃvta magára hÃrportálunk figyelmét, egyet is értettünk az ifjú liberális tollforgatóval több kérdésben. Az viszont érdekes, hogy csak hÃrportálunk, és a fiatalember foglalkozott komolyabban azzal a kérdéssel, hogy Orbán a gyÅ‘zelmi beszédében oligarchiázni kezdett. Egyszer már kellett neki páncélozott autót venni, s megerÅ‘sÃteni személyi védelmét.
Csúnyán a pénzhatalom tyúkszemére léphet Orbán Viktor. Minden megnyilvánulása ezt mutatja. Ez azonban már sokak vesztét okozta. Nem lenne nagy meglepetés, ha az új miniszterelnök élete komolyabb veszélybe kerülne.
A rendszerváltás egyik nagy nyertese – sokak szerint elÅ‘idézÅ‘je – a globális pénztÅ‘ke személytelen, de annál erÅ‘szakosabb gépezete volt. A volt szocialista országok fogyasztópiacának bekapcsolódása a globalizmus felgyorsÃtását okozta. Magyarország ennek kiemelten fontos terepe lett, a működÅ‘ tÅ‘ke beáramlás a rendszerváltás elején nálunk volt a leggyorsabb.
Tudjuk, hogy a globális tÅ‘ke a világ minden tájékán jelen van, s célja hogy minél jobb terepeket alakÃtson ki magának minden régióban. Ehhez az elsÅ‘dleges út a kormányok fölötti befolyás megszerzése. Az IMF és a Világbank ezt régóta tudatosan – és nem is túlzottan burkoltan – folytatja.
A jól bevált módszer erre az országok eladósÃtása. Ha ehhez megvan a megfelelÅ‘ kormányzati akarat, akkor gyorsan megoldható. Magyarország esetében ez különösen szembetűnÅ‘, hiszen húsz év alatt odáig jutottunk, hogy Európa majdnem legeladósodottabb országává váltunk: az éves GDP közel 80 százalékát teszi ki.
Most Orbán megpróbál szembe menni az egész rendszer irányÃtóival. Már az országértékelÅ‘ beszédében is a pénzügyi spekulánsok ellen kelt ki, s meghirdette a termelésre való berendezkedést. Mint mondta, a pénzügyi trükközések mögött nincsen érték, ezért kell újra a valódi gyártást, illetve mezÅ‘gazdasági termelést elÅ‘térbe hozni. Ezzel nyilvánvalóan azt akarja elérni, hogy az adósságainkat mielÅ‘bb kifizessük, de legalábbis elfogadható szintre csökkentsük. Azonban ez azt is jelenti, hogy függÅ‘ségünk a globális pénzrendszertÅ‘l csökken, s a nagytÅ‘ke kevésbé tud hatni a magyar államra. Ilyet pedig nem engedhet meg magának az IMF.
Bizonyos elméletek szerint maga a válság is azért jött létre, mert az IMF és a Világbank szerepe lecsökkent, már alig tudtak pénzeket kihelyezni, hiteleket adni. A krÃzis pillanatában azonban megjelentek és óriási pénzeket adtak oda országoknak. Ez persze már nagyon összeesküvés szagú, s nem is kÃvánunk vele foglalkozni. (Na itt nem értünk egyet Pénzessel, ez nem elmélet, hanem a kÅ‘kemény valóság)
Azzal azonban igen, hogy Orbán a választás estéjén, mikor még ki sem hűltek a szavazófülkék, újra üzent a pénzrendszernek: oligarchákról kezdett beszélni, akik ellen keményen fel akar lépni. Egyesek bátornak is mondhatnák az új miniszterelnököt, de lehet, hogy inkább botor. Ilyen hatalmakkal szemben életveszélyesek ezek a kijelentések. Ez viszont Ãgy van. bátor cikk volt a hÃrextrától. Néhai Déri János most büszke valahol a fia vezette orgánumra.
« Vissza
Kapcsolódó anyagok